NASA uzay çöpçüsünü sevdi

NASA’nın uluslararası projesi Space Apps Challenge’ın İstanbul ayağı tamamlandı. Türkiye’yi NASA’da temsil edecek üç projeden biri Samsun Üniversitesi’nin Hexadrone projesi. Hexadron’un uzay istasyonunun içi ve dışında çöp toplayıp, tamircilik yapması planlanıyor.

Samsun Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Uçak ve Uzay Mühendisliği Bölümü öğrencileri Harun İnci, Umut Kılınç ve Selahattin Selek’ten oluşan ASE (AeroSpace Engineering) grubu Hexadrone projesiyle Türkiye’yi NASA’da temsil edecek üç proje arasına girdi. ASE’nin projesinde amaç, yer çekimsiz ortamda rahatlıkla çalışabilecek, çeşitli görevler üstlenebilecek, yeri geldiğinde uzay istasyonunda çöp toplayacak, yeri geldiğinde iki uzay aracı arasında malzeme taşıyacak hatta üstüne takılacak bir robot kol ile çeşitli tamir işlerini yapabilecek bir araç geliştirmek.

GÖREVİ TEHLİKE
Drone, hem uzay istasyonun içinde hem de dışında rahatlıkla çalışabilmesi için nitrojen gazı ile hareket edecek. Üstündeki modüllerin değiştirilmesiyle görevleri de değişecek, yani önce uzay istasyonunda temizlik yaparken bir saat sonra istasyonun dışında tamir yapabilecek. Tamamen portatif olan bu “drone”un amacı özellikle Uluslararası Uzay İstasyonunun (ISS) gerek içinde gerekse dışında astronotların sıradan veya tehlikeli görevlerini yerine getirmek olacak.

14 PROJE 48 SAAT
İTÜ Teknokent’te bu yıl ikinci kez düzenlenen NASA’nın uluslararası projesi Space Apps Challenge’da 14 proje yarıştı. 48 saatlik maratonun sonunda Samsun Üniversitesi, İTÜ ve Kabataş Erkek Lisesi takımları Türkiye’yi NASA’da temsil etme hakkı kazandı. Yarışma 60 ülke ve 130 şehirde aynı anda başladı.

NASA’nın yaratıcılığı yetenekle birleştiren beyinler bulabilmek için düzenlediği, 48 saat süren küresel etkinliğin İstanbul ayağında toplam 14 proje sunuldu. Teknoloji uygulamaları geliştirerek, yaşanan zorlukların aşılması, uzay teknolojilerinde ilerlemenin sağlanması ve insanlığın gelişmesi için birlikte çalışmayı teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışma kapsamında Türkiye ayağını kazanan projeler NASA’nın küresel etkinliğinde Türkiye’yi temsil edecek. Hexadrone projesiyle ABD’ye gidecek diğer projeler İTÜ’nün Fuego takımı “Beeg Idea”sı ve Kabataş Erkek Lisesi takımı Cryptex’in “Cristopher” projesi.

SİLİKON VADİSİNE GİDECEKLER
Üç takım, etkinliğinde Türkiye ayağının ana sponsoru Türk Telekom’un davetlisi olarak Silikon Vadisi’ni de ziyaret edecek. Yarışmanın küresel kazananı ise 12 bin dolar değerinde IBM Bluemix kredisi, 60 saat teknik destek ve 6 ay boyunca Bluemix yazılım geliştirme uzmanı tarafından verilecek olan desteği kazanacak.

JÜRİ
Space Apps Challenge’ın İstanbul ayağınınjürisi şu isimlerden oluştu:
Türk Telekom Grubu Strateji ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Hakan Dursun, Türk Telekom İş Planlama Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yaman Er, Vivense kurucusu ve CEO’su Kemal Erol, Özyeğin Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Enis Kayış ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Doç. Mehmet Güray Güler.

28 Nisan 2015